Leksykon

Leksykon terminologii używanej w dziedzinie bezpieczeństwa dzieci. Z listy haseł wybierz interesujące Ciebie zagadnienie.

  • ADAC wróć do listy haseł

    ADAC

    ADAC (niem. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) - niemiecki automobilklub, istniejący od 1903 roku i zrzeszający ponad 14 milionów członków.
    Zajmuje się testowaniem nowych modeli samochodów, pomocą drogową, organizacją imprez sportowych, prowadzi działalność wydawniczą.

  • Euro NCAP wróć do listy haseł

    Euro NCAP

    EuroNCAP (ang. European New Car Assessment Programme) ? niezależna organizacja ds. oceny bezpieczeństwa nowych samochodów. Ocena dokonywana jest na podstawie testów zderzeniowych (ang. crash test).

  • NHTSA wróć do listy haseł

    NHTSA

    NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) - Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

  • OEAMTC wróć do listy haseł

    OEAMTC

    OEAMTC - Austriacki Związek Motorowy w Niemczech, który jest bliźniaczą siostrą ADAC. Podobnie jak ADAC zajmuje się testowaniem nowych modeli samochodów, pomocą drogową, organizacją imprez sportowych oraz prowadzi działalność wydawniczą.

  • SuperLATCH wróć do listy haseł

    SuperLATCH

    Uchwyty LATCH do mocowania fotelików samochodowych dla dzieci o wzmocnionej budowie. Homologowane do mocowania fotelików z dziećmi o wadze do 80 funtów (36 kg).

    SuperLATCH są łatwe do odróżnienia od standardowych uchwytów LATCH po zastosowanym bordowym kolorze pasa widocznym na zdjęciu obok.

    Patrz też: LATCH

  • baza montażowa wróć do listy haseł

    baza montażowa

    Odłączalna baza montażowa, która stanowi dodatkowe opcjonalne wyposażenie wielu fotelików dla noworodków 0-10 lub 0-13 kg. Rozwiązanie to znacznie ułatwia i przyśpiesza często powtarzalną, a niezbyt łatwą i przyjemną (zwłaszcza w małych, dwudrzwiowych samochodach) czynność montowania fotelika w samochodzie z użyciem pasów bezpieczeństwa. Bazę mocujemy "na stałe" do siedzenia samochodu pasami bezpieczeństwa lub za pomocą mocowania ISOFIX. Natomiast sam fotel wpinamy w bazę za pomocą zintegrowanych z nią zaczepów i zamków. Do niedawna można było powiedzieć, że za tą wygodę płacimy obniżeniem bezpieczeństwa. Zasadniczo foteliki dla niemowląt spełniały swoją funkcję lepiej bez użycia bazy, niż z jej zastosowaniem. Wyjątek stanowiły foteliki z bazami ISOFIX, które zdecydowanie poprawiają jakość mocowania tych fotelików.



    Ostatnie wyniki crashtestów pokazują jednak, że jakość baz montażowych uległa znacznej poprawie. Ale uwaga!!! Czasem ten sam fotelik bez bazy osiąga znacznie lepsze wyniki niż z użyciem bazy. Nie ma generalnej reguły. Wyniki dla konkretnego modelu sprawdzaj w testach.

  • crash test wróć do listy haseł

    crash test

    Test zderzeniowy (ang. crash test) - test zderzenia samochodu lub innego elementu przeprowadzany w warunkach laboratoryjnych. Ma na celu sprawdzenie, czy dany pojazd lub element jest bezpieczny. Podczas testu rejestruje się obraz wideo oraz sygnały z czujników umieszczonych w manekinach. Po wykonaniu testu dane te są szczegółowo analizowane.

  • dummy wróć do listy haseł

    dummy

    Urządzenie używane w crashtestach. Manekin odwzorowujący sylwetkę, rozkład masy i środków ciężkości oraz dynamikę ruchu ciała człowieka. Konstrukcja manekina jest stalowa, pokryta specjalną gumą, wyposażona w czujniki. Podczas symulacji wypadków używa się go, aby otrzymać obraz obciążeń działających na ciało człowieka i co za tym idzie, przewidywać obrażenia na jakie są narażeni pasażerowie samochodu, którzy biorą udział w kolizji.

  • ECE R44-04 wróć do listy haseł

    ECE R44-04

    ECE R44-04 to najnowsza wersja regulaminu ECE-R44. Zawiera m.in. nowe wytyczne dla fotelików ISOFIX.

  • ECE R44-03 wróć do listy haseł

    Regulamin ''ECE R44-03 Uniform provisions concerning the approval of restraining devices for child occupants of power-driven vehicles (child restraint system), United Nations, Genewa, 2001'' definiuje wymagania techniczne stawiane fotelikom samochodowym w Europie. Wyznacza procedury dla przeprowadzania badań homologacyjnych dopuszczających fotelik do wprowadzenia na rynek. Patrz też: znak homologacji.

  • górny pasek mocujący wróć do listy haseł

    górny pasek mocujący

    Górny pasek mocujący (ang. top tether) stanowi trzeci punkt zamocowania dla systemów LATCH, LUAS i ISOFIX. Zabezpiecza przed obrotem fotelika do przodu i do tyłu. Jaki zatem jest jego wpływ na skutki zderzenia dla dziecka siedzącego w foteliku, zastanawiając się nad aspektami związanymi z ewentualnym uderzeniem głową, a także z ryzykiem urazów szyi? Można by było wnioskować, że nieskrępowany fotelik porusza się razem z dzieckiem i dzięki temu zmniejszają się siły rozciągające oraz zginające szyję. Niestety jest to błędna koncepcja. Wyniki testów pokazują, że po pierwsze - większe siły są generowane w szyi, po drugie - powstają większe przyspieszenia głowy dla fotelika nieumocowanego z pomocą górnego paska.

  • grupy wagowe wróć do listy haseł

    grupy wagowe

    Urządzenia przytrzymujące dla dzieci klasyfikuje się według pięciu "grup wagowych":

    - grupa 0 dla dzieci o wadze mniejszej niż 10 kg;
    - grupa 0+ dla dzieci o wadze mniejszej niż 13 kg;
    - grupa I dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg;
    - grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg;
    - grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

  • homologacja fotelika wróć do listy haseł

    Homologacja wg regulaminu ECE R44-03 lub ECE R44-04, dopuszczająca fotelik do sprzedaży. Homologacja niestety nie gwarantuje bezpieczeństwa Twojemu dziecku. Europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE 44/04 oznacza zgodność wyrobu z obowiązującymi obecnie wymaganiami technicznymi w Europie, wyznaczanymi prawnie przez dokument: ''ECE R44-04 Uniform provisions concerning the approval of restraining devices for child occupants of power-driven vehicles (child restraint system), United Nations, Genewa, 2001''

    Jak pokazują niezależne testy fotelików, wiele urządzeń posiadających tą homologację stanowi potencjalne zagrożenie dla używających je dzieci oraz innych pasażerów samochodu, w którym są zamontowane. Wynika to z niskich wymagań stawianych urządzeniom przez regulamin homologacji w stosunku do obecnego postępu technicznego w tej dziedzinie.

  • isofix wróć do listy haseł

    isofix

    Autonomiczny system mocowania fotelików w samochodzie bez użycia pasów bezpieczeństwa. Dwa sztywne elementy mocujące związane są z podstawą fotelika. Zatrzaskują się one na uchwytach isofix, które znajdują się w samochodzie pomiędzy oparciem a siedziskiem fotela. Szerzej na ten temat w artykule: Isofix - nowoczesny system mocowania fotelików

  • kolec biodrowy przedni górny wróć do listy haseł

    kolec biodrowy przedni górny

    Anatomia: kolec biodrowy przedni górny (łac. spina iliaca anterior superior) jest wyróżniającą się częścią grzebienia biodrowego (łac. crista iliaca) miednicy. Zapobiega zsuwaniu się pasa bezpieczeństwa do góry oraz uszkodzeniu organów wewnętrznych u dorosłych pasażerów podczas kolizji. Pozostaje niewykształcony u dzieci aż do 9-10 roku życia.

  • kołyska wróć do listy haseł

    kołyska

    Popularna nazwa fotelika samochodowego 0-13 kg, montowanego tyłem do kierunku ruchu. Nazwa ta przyjęła się z uwagi na możliwość sporadycznego używania fotelika jako kołyski. Zezwala na to odpowiedni sposób ukształtowania jego skorupy. Uwaga: lekarze pediatrzy zalecają ograniczenie stosowania tego fotelika do max 2 godzin dziennie. Nie należy go używać w zastępstwie łóżeczka lub kołyski do stałego spoczynku dziecka w domu.

  • LATCH wróć do listy haseł

    LATCH

    LATCH (ang. Lower Anchors and Tethers for Children, co tłumaczy się dosłownie jako: dolne kotwy i więzy dla dzieci).
    LATCH to systemem mocowania fotelika bez użycia pasów bezpieczeństwa, używany w USA. Składa się zasadniczo z dwóch części: metalowego uchwytu - kotwicy (ang. anchor), umieszczonego w szczelinie między oparciem a siedziskiem siedzenia samochodowego i elastycznych lub sztywnych elementów mocujących fotelik do uchwytów. Obecnie oprócz zastosowania LATCH propaguje się ponadto użycie dodatkowego górnego paska mocującego (ang. Top tether). Przytwierdza ona górną krawędź fotelika i zabezpiecza go w ten sposób przed obrotem.

    Standardowo LATCH umożliwia mocowanie fotelików z dziećmi o wadze 40 funtów (18 kg). Zdarzają się systemy certyfikowane do 48 funtów (21,7 kg). W 2010 roku powstała wzmocniona odmiana LATCH o nazwie SuperLATCH homologowana do mocowania fotelików z dziećmi o wadze do 80 funtów (36 kg). Patrz: SuperLATCH

  • locking clip wróć do listy haseł

    locking clip

    W Stanach Zjednoczonych do instalacji fotelika przy pomocy trzypunktowych bezwładnościowych pasów bezpieczeństwa często używa się dodatkowego osprzętu mocującego. Aby zablokować możliwość przesuwania się pasa bezwładnościowego barkowo-biodrowego względem fotelika, jak i poszczególnych części pasa względem siebie - służy prosty element wykonany z metalu. W języku angielskim nazywa się go terminami "locking clip" - spinacz zabezpieczający lub "regular locking clip" - prawdziwy spinacz zabezpieczający.

  • łóżeczko samochodowe wróć do listy haseł

    Łóżeczka samochodowe (ang. car beds) zostały zaprojektowane pierwotnie po to, by zapewnić jakiekolwiek zabezpieczenie dla noworodków, które, z racji stwierdzonych medycznie problemów, kategorycznie nie mogą podróżować w pozycji innej niż leżąca.

  • LUAS wróć do listy haseł

    LUAS

    System LUAS jest bliźniaczą formą LATCH, która rozwinęła się w Kanadzie. Z technicznego punktu widzenia nie ma między nimi żadnej różnicy.

  • manekin wróć do listy haseł

    manekin

    Manekiny używane w crashtestach dostarczają niezbędnych informacji o tym, co się dzieje w czasie wypadku z ciałem człowieka. Są to skomplikowane urządzenia techniczne wyposażone w czujniki przyspieszenia, sił i momentów siły. Patrz też: dummy.

  • nosidełko wróć do listy haseł

    nosidełko

    Popularna nazwa fotelika samochodowego 0-13 kg montowanego tyłem do kierunku ruchu. Nazywany tak z uwagi na pałąk umożliwiający przenoszenie tego fotelika wraz z niemowlęciem do i z samochodu. Uwaga: fotelik ten nie jest przystosowany do montażu przodem.

  • opóźnienie wróć do listy haseł

    opóźnienie

    Przyspieszenie definiuje się jako pochodną prędkości po czasie (jest to miara zmienności prędkości). Jeśli przyspieszenie jest skierowane przeciwnie do zwrotu prędkości ruchu, to prędkość w tym ruchu maleje a przyspieszenie jest nazywane opóźnieniem.

  • podwyższenie wróć do listy haseł

    podwyższenie

    Popularna nazwa fotelika samochodowego 22-36 kg, służącego właściwemu pozycjonowaniu pasów bezpieczeństwa.

  • przodem do kierunku jazdy wróć do listy haseł

    przodem do kierunku jazdy

    Jazda samochodem z twarzą zwróconą w kierunku jazdy. Stanowi to cel, który dzieci powinny osiągnąć najpóźniej jak to możliwe (ale przestrzegając zaleceń producenta fotelika tyłem do kierunku jazdy). Jazda tyłem jest bezpieczniejsza, więc nie należy śpieszyć się.

  • przyspieszenie wróć do listy haseł

    przyspieszenie

    Przyspieszenie jest wielkością informującą o zmianie prędkości w czasie, np. jeżeli przyspieszenie ciała wynosi 2m/s2, to znaczy, że w ciągu 1s prędkość przyrasta o 2m/s.

  • shortening clip wróć do listy haseł

    Shortening clip to spinacz skracający pas (ang. belt shortening clip, heavy-duty locking clip). Jest on elementem stosowanym przy montażu systemów unieruchamiających z użyciem pasów. Stosuje się go do ustalenia na stałe długości 2-punktowego pasa biodrowego w przypadku, gdy jest on wyposażony w zwijacze i reaktory bezwładnościowe.

  • siedzenie kombinowane wróć do listy haseł

    siedzenie kombinowane

    Siedzenie kombinowane [ang. combination seat] - foteliki obejmujące więcej niż jedną grupę wagową np 9-36kg posiadające własną uprząż. Dla dziecka w zakresie wagowym 9-18kg używamy takiego urządzenia z 5 punktowymi pasami uprzęży, a od 18 do 36kg demontujemy uprząż i zabezpieczamy dziecko w tego typu foteliku z użyciem 3 punktowych pasów bezpieczeństwa znajdujących się w samochodzie.

    Termin "siedzenie kombinowane" jest rozpowszechniony w USA. W Europie, choć występują tego typu urządzenia, to określenie to jest raczej rzadko używane.

  • systemy unieruchamiające wróć do listy haseł

    Systemy unieruchamiające dla dzieci obejmują:

    a) urządzenia montowane tyłem do kierunku jazdy (ang. rear facing restraints)
    - tylko dla noworodków (ang. infant only), w Polsce nazywany czasami nosidełkiem lub kołyską,
    - odwracalne (ang. convertible).
    b) urządzenia montowane przodem do kierunku jazdy (ang. forward facing restraints)
    - odwracalne (ang. convertible),
    - siedzenia kombinowane (ang. combination seat).
    c) łóżeczka samochodowe (ang. car beds)
    d) uprzęże [ang. harnesses] utrzymujące dziecko w foteliku i samodzielne rozwiązania używane niezależnie od fotelików
    e) urządzenia wspomagające (ang. boosters)
    pozycjonujące pasy bezpieczeństwa (ang. belt positioning),
    osłaniające (ang. shield)

  • tyłem do kierunku jazdy wróć do listy haseł

    tyłem do kierunku jazdy

    Podróżowanie z twarzą zwróconą ku tyłowi pojazdu. Najbezpieczniejszy sposób podróżowania, zalecany szczególnie dla dzieci, których kości i stawy nie są jeszcze do końca wykształcone. Obciążenia podczas wypadku przenoszone są na całe plecy, a szyja dziecka nie jest obciążana do granic wytrzymałości.

  • uchwyty isofix wróć do listy haseł

    Są częścią systemu mocowania ISOFIX. Znajdują się w samochodzie między oparciem a siedziskiem fotela. Wykonane ze stalowego drutu, wygięte w kształcie litery D, są przytwierdzone na stałe do ramy samochodu. Na nich właśnie zatrzaskiwane są zaczepy ISOFIX fotelika. Szerzej na ten temat w artykule: Isofix - nowoczesny system mocowania fotelików

  • uprząż wróć do listy haseł

    uprząż

    Uprząż (ang. harness) to niezależny system pasów bezpieczeństwa fotelika samochodowego. Istnieją cztery spotykane na rynku rodzaje uprzęży stosowanych w systemach unieruchamiających dla dzieci:
    - uprząż 5-punktowa,
    - uprząż 3-punktowa,
    - uprząż 3-punktowa z barierką,
    - uprząż 3-punktowa z osłoną w kształcie litery T.

  • uprząż 3-punktowa wróć do listy haseł

    uprząż 3-punktowa

    Nazywana czasami także uprzężą typu "Y" lub typu "V". Uprząż 3-punktowa jest modyfikacją uprzęży 5-punktowej. Nie ma tu pasków obejmujących miednicę. Ułatwia to zdecydowanie zapięcie dziecka w foteliku. Oferowana jest najczęściej w fotelikach tylko dla noworodków (grupa 0 i 0+), mocowanych tyłem do kierunku ruchu. W tym przypadku sprawa obniżenia bezpieczeństwa jest kwestią dyskusyjną. W foteliku montowanym tyłem uprząż bierze bowiem niewielki udział w ochronie dziecka podczas zderzenia. W zderzeniu czołowym jak również podczas hamowania - głowa, tułów i miednica dziecka wciskane są w oparcie fotelika. Uprząż "pracuje" tylko w fazie odbicia ang. rebaund, kiedy prędkości, przyspieszenia i co za tym idzie siły działające na ciało dziecka są już nieporównywalnie mniejsze.



    Stosowanie uprzęży 3-punktowej dla większych dzieci (w fotelikach 9-18 kg) uznaje się za niebezpieczne i jest już obecnie niemal niespotykane.

  • uprząż 3-punktowa z barierką wróć do listy haseł

    uprząż 3-punktowa z barierką

    Uprząż 3-punktowa z osłoną w kształcie barierki [ang. tray shield] różni się od innych konstrukcji zastosowaniem barierki (niekiedy pełniącej funkcję podstawki), którą można odchylić i podnieść ponad głowę dziecka. Znacznie ułatwia ona czynność zapinania dziecka w foteliku. Stąd też nazywana jest również w języku angielskim overhead shield - tłumacząc dosłownie: osłona nad głową.
    Dwa paski barkowe połączone są z barierką. Trzeci pasek wpinany jest w zamek umieszczony w barierce. Biegnie on przez przelotkę w okolicach krocza dziecka i mocowany jest z przodu fotelika. Z punktu widzenia czynności mocowania dziecka stanowi to bardzo wygodne rozwiązanie. Nietrudno jednak dostrzec, że za wygodę w tym wypadku płaci się obniżeniem bezpieczeństwa. Choć występują tu szczeliny pozwalające podnosić i opuszczać punkty górnego zamocowania uprzęży, to z powodu barierki nie ma możliwości dobrego dopasowania tej uprzęży do wielkości dziecka. Nie da się go ściśle zamocować w foteliku. W chwili zderzenia dziecko luźno zapięte w takiej uprzęży może być narażone na dodatkowe niebezpieczeństwa. Analiza crashtestów pokazuje 35-procentowy wzrost przyspieszenia w ruchu głowy w stosunku do uprzęży 5-punktowej. Znane są rzeczywiste wypadki, kiedy wystąpiły poważne urazy w wyniku uderzenia głową w barierkę.

  • uprząż 3-punktowa z osłoną T wróć do listy haseł

    uprząż 3-punktowa z osłoną T

    Dwa paski barkowe połączone są z płaską osłoną w kształcie litery T, wykonaną z gumy. Trzeci pasek przymocowany do osłony biegnie w kierunku szczeliny między nogami dziecka, a następnie pod siedziskiem fotelika do zamka umieszczonego na powierzchni czołowej siedziska. Uprząż 3-punktowa z osłoną w kształcie litery T miała wyeliminować problemy słabego dopasowania występujące w uprzęży z barierką. Tymczasem okazało się, że powstały nowe problemy. Nie sposób bowiem dopasować ciasno taką uprzęż do ciała najmniejszych dzieci. Z kolei starsze dzieci z czasem zaczęły skarżyć się na ucisk dolnej krawędzi gumowej osłony na uda, co było wynikiem procesu wzrostu. W próbach zderzeniowych z użyciem manekinów reprezentujących 12-miesięczne dziecko, siły mierzone w szyi były o 40% większe, zaś mierzone w części łonowej aż 270% większe w porównaniu z uprzężą 5-punktową.

  • uprząż 5-punktowa wróć do listy haseł

    uprząż 5-punktowa

    Dwa pasy obejmują barki, dwa kolejne miednicę dziecka. Piąty pas (kroczowy) biegnie między nogami dziecka i jest zakończony zamkiem, do którego wpinane są elementy klamry. Paski uprzęży mają szerokość od 38 do 50mm. Ich długość daje się niezależnie regulować. Paski barkowe można ponadto dopasowywać do wzrostu dziecka zmieniając punkty ich górnego mocowania (w oparciu fotelika wykonuje się kilka kompletów szczelin mocujących). Dzięki temu uprząż daje się doskonale dopasować do wzrostu dziecka.

  • urządzenie przytrzymujące wróć do listy haseł

    Urządzenie przytrzymujące dla dzieci (tzw. urządzenie przytrzymujące) oznacza układ części (może on obejmować zespół taśm lub części elastycznych z klamrą zabezpieczającą, elementami regulującymi, elementami mocującymi), a w niektórych przypadkach dodatkowe urządzenie (takie jak przenośne łóżeczko, nosidełko dla niemowląt, dodatkowy fotel i/lub osłonę przed uderzeniem), które może być umieszczone w pojeździe o napędzie silnikowym. Urządzenie jest tak zaprojektowane, aby zmniejszyć ryzyko zranienia użytkownika w przypadku zderzenia lub nagłego spowolnienia pojazdu poprzez ograniczenie ruchów jego ciała.

  • whiplash wróć do listy haseł

    whiplash

    Whiplash (ang. smagnięcie batem) - zjawisko reprezentujące zakres obrażeń szyi, spowodowany albo powiązany z nagłym zniekształceniem szyi. Whiplash powszechnie występuje podczas wypadków, zazwyczaj gdy w pojazd uderzono z tyłu np. na skutek najechania na tył pojazdu stojącego na czerwonym świetle.

  • zaczepy isofix wróć do listy haseł

    zaczepy isofix

    Sztywne elementy mocujące ISOFIX. Służą do unieruchomienia fotelika, poprzez zatrzaśnięcie ich na zamontowanych w samochodzie uchwytach isofix.

 
ABC Design Akta Graco Alpin Apramo Argos Avionaut Avova Axkid Baby Baby Dreams Baby Jogger Baby Relax Baby Relax Babyauto Babyfirst Babystyle BAIER Bebe Confort Bebecar Bergsteiger BeSafe Bimbo Bobob Bobobline Boulgom Brevi Brio Britax Britax Roemer Britax Römer Bugabo Bugaboo Cam Carbebe Casualplay CBX Chicco Concord Coneco Cosatto Cybex CybeX Deltim Diono Dremefa Easycarseat Eitel Emmaljunga Eurokids Fair Ferrari Fisher Price Foppapedretti Ganen GB Giordani Global Kids Goodbaby Graco Hauck Hema Heyner I'Coo Inglesina IWH Jane Jané Concord Joie Joolz Kiddicare Kiddy Kidsim Kinderfkraft Kinderkraft Kiwy Klippan LCP Kids Lettas Lionelo Loony Lutule Mamas & Papas Maxi-Cosi Meggy Michelin Mifold Migo Mima Mothercare Mutsy Nachfolger Nania Neonato Nest Nuna Obaby Osann Patti Peg Perego Petite Star Phil & Teds Play Prenatal Profex Ramatti Recaro Renolux Renopol Roemer Safety 1 Silver Cross Silvercross Simple Parenting SmartKidBelt STM Storchenmuehle Stokke Storchenmuehle Sunshine Kids Swandoo Takata Team-Tex Teamtex Teutonia Tiggo United-Kids UPPAbaby Urban Kanga Vertbaudet Vivitta Walser Kids Experts Wawo Zooty
Fotelik Samochodowy Warszawa
Fotelik Samochodowy Kraków
Fotelik Samochodowy Wrocław
Fotelik Samochodowy Chorzow Fotelik Samochodowy Gliwice Fotelik Samochodowy Skarżysko-Kamienna Fotelik Samochodowy Otwock/a>