Witam,
proszę o pomoc w sprawie fotelika, gdyż wśród sprzedawców w okolicznych sklepach nie udało mi się uzyskać konkretnej odpowiedzi/porady.

Syn ma ukończone 3 lata (3 lata i 1 miesiąc), waży ok. 19 kg i ma ok. 104 cm wzrostu. Na początku kupiliśmy Recaro Young Sport, ale po pewnym czasie okazał się przyciasnawy (szczególnie w barkach). Zmieniliśmy zatem fotelik i kupiliśmy Casualplay Beatfix. Sęk w tym, że na mocowaniu Isofix + pasach fotelika można przewozić dzieci do 18kg, więc w naszym przypadku próg ten został już przekroczony. Po tej wadze należy zdemontować pasy z fotelika i zapinać dziecko w pasy samochodowe. Nie można w takiej sytuacji montować fotelika za pomocą Isofix.

Od jakiegoś czasu wzbogacamy swoją wiedzę. Obawiamy się czy aby przypadkiem rozwój anatomiczny 3-latka nie wyklucza zapinania dziecka w pasy samochodowe (rozwój miednicy). Pytanie zatem: czy mogą Państwo polecić jakieś rozwiązanie? Szukaliśmy fotelika, który miałby własne pasy bezpieczeństwa + Isofix, ale umożliwiające przewożenie dziecka o wadze 18+. Niestety nic nie znaleźliśmy (poza drogimi specjalistycznymi fotelikami). Czy może jednak można w tym wieku skorzystać z samochodowych pasów?

Jeśli można z nich skorzystać to mielibyśmy pytanie dodatkowe: skoro przy wadze 18+ Casualplay Beatfix wyklucza montowanie fotelika za pomocą Isofix to jak jest on montowany? Ot tak leży na siedzeniu, a trzymany jest pasami samochodowymi wraz z dzieckiem? W takiej sytuacji przy zderzeniu czołowym na dziecko działa przecież dodatkowa siła związana z masą fotelika napierającą na plecki… Czy może jednak montować Isofix + pasy samochodowe żeby cokolwiek trzymało fotelik (pomimo jasnej informacji w instrukcji by nie stosować Isofix w drugiej grupie wiekowej fotelika).

Bardzo prosiłbym o odpowiedź na oba zadane pytania.